Ciekawostki

Sposób połowu bolenia

Co prawda maj już dawno za nami, ale dopiero tegoroczne doświadczenia i spostrzeżenia skłaniają do opisania sposobu na połów bolenia. Samo polowanie na tę rybę jest trudne i jednocześnie fascynujące. Bardzo wielu wędkarzy swoje majowe połowy zaczyna właśnie od bolenia. To właśnie w tym okresie bardzo aktywnie żerują, a walka z taką rybą daje wiele satysfakcji. Zapewne każdy wędkarz ma swoje doświadczenia oraz patenty. Dziś opiszemy kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę.

Należy zacząć od samego usposobienia ryby, ponieważ bolenie są bardzo płochliwe i ostrożne. Należy zachowywać się więc bardzo uważnie, aby nie zaprzepaścić szans na udany połów, a przynajmniej na fascynującą walkę. Warto więc przed łowieniem przez chwilę nieruchomo obserwować wodę. Kiedy usłyszymy mocne uderzenie ryby oraz zobaczymy wyskakujące ukleje, na tej podstawie możemy stwierdzić, że tam właśnie żeruje boleń.

Sytuacja nieco się komplikuje, jeśli nic nie dostrzegamy. Warto wybrać się wtedy w miejsce, gdzie obecny jest szybki nurt wraz ze spokojną i lekko płynącą wodą. Należy również wybrać takie miejsce, gdzie często występują ukleje.

Jakie woblery wybrać? Pewniakiem jest guma w kolorze perłowym, wąska i przypominająca uklejkę wahadłówka do 10 cm bądź płytko schodzący wobler o jasnym brzuchu. Ze względu, że są to często ciężkie przynęty, to jesteśmy w stanie je daleko zarzucić, a to zwiększa nasze szanse.

Wydaje się, że plusk wody może odstraszyć rybę, jednakże boleń jest na tyle specyficzną rybą, że jest to dźwięk, który je przyciąga. Przynętę należy prowadzić stosunkowo szybko w poprzek lub z prądem, jednocześnie unosząc wędzisko do góry. Jeśli boleń nie reaguje na przynętę, to należy ją zmieniać, aż w końcu trafi się właściwa. Powszechnie poleca się niebieski lub czarny grzbiet – mogą również występować czerwone akcenty.

Nie wszystkie powyższe wskazówki muszą się sprawdzać, warto więc być przygotowanym na różne konfiguracje i mieć ze sobą zestaw np. typowo szczupakowy. Nie zarzucajmy również non stop wędki w to samo miejsce, lecz zmieniajmy je, aby wybadać teren.