Wiele osób, które w końcu zdecydują się na skorzystanie z usług psychoterapeuty, nie wie czego może się spodziewać na samym początku terapii. Przede wszystkim istnieje lęk przed całkowitym otwarciem się przed zupełnie obcą osobą, ponieważ zdradzanie sekretów oraz rozmowa o naszych problemach nie jest czymś łatwym nawet wśród bliskich. Jeśli jesteś zainteresowany szczegółami, odpowiednich informacji udzieli Ci poradnia psychologiczna Toruń
Pierwsze spotkanie zawsze jest w charakterze konsultacji. Ma ono na celu zapoznanie się z klientem i jego problemami. Z drugiej strony pacjent może samemu wyrobić sobie zdanie o lekarzu. Jakich jednak pytań można się spodziewać na pierwszym spotkaniu?
Jednym z podstawowych pytań jest to, z jakiego powodu osoba zdecydowała się na terapię i dlaczego akurat teraz. Terapeuta powinien również zapytać o sytuacje, w których występuje problem oraz jakie pacjent ma oczekiwania w stosunku do terapii. Mogą również paść pytania dotyczące stanu zdrowia, rodzinę i stosunków z nią oraz sytuacji zawodowej. Częstą praktyką jest również konieczność wypełnienia krótkiego formularza, na podstawie której psychoterapeuta będzie mógł wyciągnąć kilka podstawowych wniosków, które pomogą mu w ukształtowaniu terapii.
Po wszystkich formalnościach, podstawowych informacjach oraz poznaniu, psychoterapeuta powinien poinformować pacjenta o swoich spostrzeżeniach, o tym jak widzi jego problem oraz w jaki sposób ma zamiar mu pomóc. Powinien poinformować na czym dana terapia powinna polegać i jak długo może potrwać.
Najważniejsze jest, abyśmy ufali swojemu psychologowi, ponieważ bez tego żadna terapia nie skończy się powodzeniem. Nie bójmy się mówić o sobie, ponieważ najmniejsze szczegóły mogą mieć znaczenie. Pamiętajmy również, że naszego terapeutę obowiązuje tajemnica, a więc nic co mu powiesz nie może trafić do osób trzecich.