Jeszcze kilka lat temu szkoły policealne nie cieszyły się tak dużą popularnością, a na pewno nie taką renomą. W niektórych przypadkach bardziej opłaca się pójść do szkoły policealnej niż na studia. Jednym z wielu powodów takiego stanu rzeczy jest obniżenie się poziomu polskich uczelni, dywersyfikacja oferty oraz masowa produkcja absolwentów niedopasowanych w żadnym stopniu do rynku pracy. Często zdarza się również, że studenci jednocześnie łączą szkołę wyższą z policealną, aby zwiększyć swoje możliwości na znalezienie pracy.
Szkoły policealne nie są już traktowane jako wyjście ostateczne, gdyby czasem matura się nie powiodła i nie uda się zakwalifikować na wymarzone studia. Szkoły policealne mają obecnie na tyle szerokie oferty, że każdy powinien znaleźć coś dla siebie, poza tym często są dopasowane do wymogów rynku pracy. Dają one możliwość podniesienia kwalifikacji, zdobycia certyfikatów i znalezienia pracy.
Główną różnicą między szkołami policealnymi a studiami jest to, że krócej trwają, lecz jednocześnie po ukończeniu ma się określony zawód, np. technik usług kosmetycznych lub technik farmaceutyczny. Na sam koniec odbywa się egzamin państwowy, co daje przyszłym pracodawcą pewność, że dana osoba posiada konkretne umiejętności niezbędne do piastowania danego stanowiska. Dodatkowo rekrutacja do szkół policealnych jest o wiele prostsza – wystarczy ukończyć liceum (bez zdanej matury).
Istnieje jednak różnica poziomu nauczania między szkołami wyższymi a policealnymi. Pracodawcy również patrzą na ukończoną szkołę i poziom nauczania. Szkoła policealna cały czas daje Ci jedynie wykształcenie średnie, lecz znacznie pomaga w znalezieniu pracy. Warto również pamiętać, że nie zamyka ona drogi do dalszego kształcenia się i zawsze po ukończeniu szkoły policealnej można podjąć studia.